Praktikum am Deutschen Polen-Institut

Interessenten für ein unbezahltes, mindestens einmonatiges Praktikum wenden sich bitte mit einem Motivationsschreiben, einem Lebenslauf und Terminvorschlägen  (ab   30. Oktober  2017) an:

Manfred Mack
06151-4202-22
Fax: 06151-4202-10
E-Mail: mack@dpi-da.de

Hier finden Sie ein kurzes Interview zum Praktikum am Deutschen Polen-Institut (Teil 1 auf Deutsch, Teil 2 auf Polnisch)

Praktikum in der Bibliothek des Deutschen Polen-Instituts in Darmstadt

Wersja polska

Ab  November    2017  vergeben wir eine unbezahlte, dreimonatige Praktikantenstelle (Pflichtpraktikum) in der Bibliothek des Deutschen Polen-Instituts in Darmstadt.
Die Bibliothek des Deutschen Polen-Instituts ist eine Spezialbibliothek für polnische Literatur, deutsch-polnische Übersetzungen und Kulturbeziehungen in Geschichte und Gegenwart.
Der Bestand umfasst 72.000 Bände.

Das Aufgabenfeld umfasst:

  • Datenbankpflege, Formal- und Sacherschließung der Bestände in PICA
  •  Recherche (Online-Datenbanken, Internet, CD-ROM, etc.)
  •  Bestandspflege, Dubletten, Zeitschriften
  •  Web-Design
  •  Bibliotheksmanagement
  •  Informationsmanagement

Wir erwarten:

  • Kompetenzen in der Erwerbung und Einarbeitung von Medien
  •  gute Kenntnisse des neuen Katalogisierungswerks RDA und ein sicherer Umgang mit den Modulen des integrierten Bibliothekssystems PICA
  •  Großes Interesse an zukünftigen Entwicklungen im Bereich bibliothekarischer Software und Services.
  •  Sicherer Umgang mit gängigen Office Anwendungen
  •  Ausgeprägte Serviceorientierung; hohe Team- und Kommunikationskompetenz; eigenständige und engagierte Arbeitsweise.
  •  Polnisch Kenntnisse wären von Vorteil aber nicht zwangsläufig erforderlich.

Interessenten wenden sich bitte mit einem Motivationsschreiben, Lebenslauf und Terminvorschlägen an:
Frau Karolina Walczyk
Telefon: +49 (0) 6151-4202-14
E-Mail: walczyk@dpi-da.de

 Praktyka w Bibliotece Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt

Od listopada 2017 oferujemy bezpłatną trzymiesięczną praktykę w Bibliotece Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt.

Biblioteka naszego Instytutu jest biblioteką specjalną zawierającą jeden z największych zbiorów poloników poza granicami Polski. Profil gromadzenia obejmuje szeroko pojętą literaturę polską, stosunki polsko-niemieckie na obszarze historii, polityki, kultury, sztuki, literatury, językoznawstwa oraz tłumaczeń literackich od samych początków po teraźniejszość.

Księgozbiór liczy 72,000 woluminów.

 Zakres obowiązków:

  • wspieranie pracowników biblioteki w procesach gromadzenia, ewidencji i opracowania zbiorów (nowych nabytków: książek i czasopism)
  • pielęgnowanie list dubletów, wsparcie w procesie wymiany międzybibliotecznej
  • wspieranie działalności informacyjnej biblioteki poprzez naukowe recherche
  • Web-Design – wsparcie w rozwijaniu i koncepcjonowaniu strony internetowej biblioteki
  • pielęgnowanie bibliotecznych baz danych (HeBiS) oraz monitorowanie procesu udostępiania zbiorów

 Od kandydatów oczekujemy:

  • znajomości języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym
  • znajomości przepisów katalogowania
  • zainteresowania tematem rozwoju bibliotek w kierunku usług cyfrowych oraz prezencji internetowej
  • znajomości pakietu biurowego Office
  • znajomości podstaw projektowania stron internetowych i chęci ich poszerzenia
  • umiejętności redagowania tekstów
  • znajomości literatury polskiej
  • umiejętności pracy w zespole, komunikatywności
  • kreatywności, zaangażowania w wykonywaną pracę, wysokiej kultury osobistej, samodzielności i odpowiedzialności

 Profil kandydata:

  • Student informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, polonistyki, germanistyki lub innego kierunku humanistycznego z przygotowaniem do zawodu bibliotekarza.

 Osoby zainteresowane podjęciem praktyki prosimy o przesłanie swojego CV oraz listu motywacyjnego z propozycją terminu rozpoczęcia na adres: walczyk@dpi-da.de.

Wszelkie pytania proszę kierować do Pani Karoliny Walczyk. Tel.: +49 (0) 6151-420214.